Biotehnička škola ”Šumatovac”, Aleksinac

3. aprila 2021.
- Ostale škole
72 0
Sajt škole Postavi pitanje

Biotehnološka škola ,,Šumatovac” u Aleksincu ima višedecenijsko iskustvo u obrazovanju kadrova iz područja rada Poljoprivreda, proizvodnja i prerada hrane. Specifičnost naše škole je da ima, pored obrazovno-vaspitnog rada i redovnu sopstvenu proizvodnju ratarskih, voćarskih i povrtarskih kultura na školskoj ekonomiji, kao i najsavremeniji hidroponi način proizvodnje jagoda uz upotrebu računara. Osim toga, raspolažemo i sopstvenom poljoprivrednom mehanizacijom za čiju upotrebu obučavamo i osposobljavamo naše učenike. Ostala praktična znanja osim na ekonomiji i u školskoj pedološkoj laboratoriji, naši učenici stiču i kod privatnih preduzetnika i na privatnim gazdinstvima.Pripremamo se da iduće godine započnemo rad u novom i savremenom školskom objektu, koji će imati dobre uslove za kabinetski i laboratorijski rad, a praktična nastava će se odvijati u radionicama koje su u potpunosti opremljene za proizvodnju.

Obrazovni profili

Tehničar za biotehnologiju
  • Trajanje: 4 godine
  • Broj odeljenja koji se upisuje: 30 učenika
Minimalan broj bodova poslednje tri godine:
Školska godina Broj bodova
2019/2020 51.28
2018/2019 52.10
2017/2018 50.06

Učenici novog četvorogodišnjeg obrazovnog profila, tehničar za biotehnologiju stiču znanja i veštine iz oblasti kontrole kvaliteta i zdravstvene bezbednosti hrane, kao i o analizi, vođenju i kontroli tehnoloških procesa proizvodnje. Mogu se zaposliti u gradskom vodovodu, u svim granama prehrambene industrije, u različitim institutima, laboratorijama i inspekcijskim organima. Učenici mogu nastaviti školovanje i specijalizovati znanja iz biohemije na srodnim visokim školama i fakultetima.

СПИСАК ПРЕДМЕТА
1 .РАЗРЕД 2. РАЗРЕД 3. РАЗРЕД 4. РАЗРЕД
Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност
Страни језик Страни језик Страни језик Страни језик
Историја Историја Социологија Филозофија
Музичка уметност Ликовна уметност Физичко васпитање Физичко васпитање
Физичко васпитање Физичко васпитање Математика Математика
Математика Математика Термодинамика Устав и права грађана
Рачунарство и информатика Физика  Биохемија Физичка хемија
Географија Хемија Микробиологија Прехрамбена технологија
Физика  Електротехника Прехрамбена технологија Испитивање намирница
Хемија Аналитичка хемија Машине и апарати са аутоматиком Машине и апарати са аутоматиком
Биологија Организација производње Практична настава Практична настава
Техничко цртање са машинским елементима Прехрамбена технологија
Практична настава Практична настава

 

Pekar
  • Trajanje: 3 godine
  • Broj odeljenja koji se upisuje: 15 učenika

 

Minimalan broj bodova:
Školska godina Broj bodova
2019/2020 49.56
2018/2019 46.59
2017/2018 47.59

Učenici obrazovnog profila pekar stiču znanja i veštine iz oblasti pekarstva, tako da mogu raditi na poslovima proizvodnje različitih vrsta
hleba,peciva, kora za pite, pica, testenina, keksa i raznovrsnih kolača i toplih poslastica. Rad ostvaruju u pekarama, objektima za proizvodnju brze hrane, restoranima, hotelima i drugim uslužnim i ugostiteljskim objektima. Mogu se baviti sopstvenom proizvodnjom, keteringom, aranžiranjem i serviranjem pekarskih proizvoda i pripremanjem smrznutih proizvoda od testa.

 

СПИСАК ПРЕДМЕТА
1. РАЗРЕД 2. РАЗРЕД 3. РАЗРЕД
Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност
Страни језик Страни језик Страни језик
Историја Физичко васпитање Физичко васпитање
Физичко васпитање Математика Математика
Математика Грађанско васпитање/ Верска настава Географија
Рачунарство и информатика Изборни предмет Екологија и заштита животне средине
Грађанско васпитање/ Верска настава Производња хлеба Социологија са правима грађана
Физика  Здравствена безбедност хране Грађанско васпитање/ Верска настава
Хемија Објекти и опрема у пекарству Изборни предмет
Исхрана људи Производња пецива, колача и тестенина
Операције и мерења у пекарству Тржиште и промет пекарских производа
Сировине у пекарству Предузетништво

 

Rukovalac – mehaničar poljoprivredne tehnike
  • Trajanje: 3 godine
  • Broj odeljenja koji se upisuje: 15 učenika
Minimalan broj bodova poslednje tri godine:
Školska godina Broj bodova
2019/2020 47.02
2018/2019 48.84
2017/2018

Učenici smera rukovalac –mehaničar poljoprivredne tehnike imaju tu pogodnost da tokom školovanja savladaju obuku vožnje traktorom, koja se izvodi na poligonu i u javnom saobraćaju, traktorima koje škola poseduje. Na ovaj način učenici stiču neophodna znanja o saobraćajnim propisima i veštinu samostalnog upravljanja traktorom sa prikolicom. Takođe se osposobljavaju za pravilno rukovanje, korišćenje i održavanje pogonskih, priključnih i samohodnih mašina, što omogućava lakše zaposlenje, kao i efikasniji i isplativiji rad na sopstvenom gazdinstvu.

 

СПИСАК ПРЕДМЕТА
1. РАЗРЕД 2. РАЗРЕД 3. РАЗРЕД
Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност
Страни језик Страни језик Страни језик
Историја Физичко васпитање Физичко васпитање
Физичко васпитање Математика Математика
Математика Грађанско васпитање/ Верска настава Географија
Рачунарство и информатика Изборни предмет Екологија и заштита животне средине
Грађанско васпитање/ Верска настава Мотори и трактори Социологија са правима грађана
Физика  Пољопривредне машине Грађанско васпитање/ Верска настава
Основи пољопривредне технике Основи пољопривредне производње Изборни предмет
Мотори и трактори Оправка и одржавање пољопривредне технике Основи пољопривредне производње
Пољопривредне машине Професионална пракса и индивидуална вожња трактора Оправка и одржавање пољопривредне технике
Основи пољопривредне производње Експлоатација пољопривредних машина
Професионална пракса Предузетништво

 

Mesar
  • Trajanje: 3 godine
  • Broj odeljenja koji se upisuje: 15 učenika
Minimalan broj bodova poslednje tri godine:
Školska godina Broj bodova
2019/2020
2018/2029 37.55
2017/2018 43.28

Učenici obrazovnog profila mesar nakon završenog školovanja rade na poslovima pripreme, iskoštavanja i konfekcioniranja svežeg mesa, pripremaju sirovine za proizvodnju različitih suvomesnatih delikatesa i konzervisanih proizvoda za direktnu konzumaciju. Pripremaju jela sa žara i roštilja, kao i finalne termički obrađene proizvode, aranžiraju ih i serviraju. Školovani mesar je traženo zanimanje, u zemlji i inostranstvu, a vrlo često učenici u toku školovanja dobijaju stipendije velikih kompanija i ponude za osnivanje radnog odnosa kod poslodavca gde su obavljali praksu. Učenici mogu nastaviti školovanje ili se zaposliti u industriji mesa, restoranima, objektima brzih hrana, mesarama, ugostiteljstvu i hotelijerstvu, a mogu pokrenuti i sopstveni posao.

 

СПИСАК ПРЕДМЕТА
1. РАЗРЕД 2. РАЗРЕД 3. РАЗРЕД
Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност
Страни језик Страни језик Страни језик
Историја Физичко васпитање Физичко васпитање
Физичко васпитање Математика Математика
Математика Грађанско васпитање/ Верска настава Географија
Рачунарство и информатика Изборни предмет Екологија и заштита животне средине
Грађанско васпитање/ Верска настава Обрада меса Социологија са правима грађана
Физика  Здравствена безбедност хране Грађанско васпитање/ Верска настава
Хемија Објекти и опрема у месарству Изборни предмет
Исхрана људи Прерада меса
Операције и мерења у месарству Тржиште и промет меса
Сировине у месарству Предузетништво

 

 

Cvećar - vrtlar
  • Trajanje: 3 godine
  • Broj odeljenja koji se upisuje: 15 učenika
Minimalan broj bodova poslednje tri godine:
Školska godina Broj bodova
2019/2020
2018/2019
2017/2018

Cvećar-vrtlar je perspektivno trogodišnje zanimanje koje osposobljava učenika za gajenje raznih vrsta cveća i rastinja, uređivanje i održavanje vrtova, zelenih  i prostora drugih javnih površina, za  pravljenje cvetnih aranžmana i ikebana koji oplemenjuju enterijere, za rad u cvećari i  samostalno vođenje cvećarske radnje, pa osim što je lepo, ovo zanimanje može biti izuzetno isplativo. Program se ostvaruje u školi, vrtu, plastenicima i u prirodi. Nakon završenog školovanja, moguća je dokvalifikacija u obrazovni profil 4. stepena Tehničar hortikulture.

 

СПИСАК ПРЕДМЕТА
1. РАЗРЕД 2. РАЗРЕД 3. РАЗРЕД
Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност Српски језик и књижевност
Страни језик Страни језик Страни језик
Историја Физичко васпитање Физичко васпитање
Физичко васпитање Математика Математика
Математика Ликовна култура Екологија и заштита животне средине
Рачунарство и информатика Грађанско васпитање/ Верска настава Социологија са правима грађана
Географија Изборни предмет Грађанско васпитање/ Верска настава
Хемија Цвећарство Изборни предмет
Грађанско васпитање/ Верска настава Заштита биља Цвећарство
Основи биљне производње  Лековито биље Заштита биља
Заштита биља Украсно биље Аранжирање цвећа
Пољопривредна техника Повртарство Подизање и нега зелених површина
Расадничка производња Професионална пракса  Предузетништво
Професионална пракса